Masáže Děti

Milí rodiče, při své praxi se častěji setkávám s problematikou dětí a to od útlého věku po dorost druhého školního stupně – špatný držení těla, asymetrie, následovně skoliózou páteře, dětskou obezitou nebo poruchu psychiky. Děti jsou naše budoucnost.

Tak jak dětem vštěpujeme do života: hygienu, zdravou životosprávu, fyzickou zdatnost, etiku chování, Vztah k přírodě atd. neměli bychom opomenout je naučit, že pečovat o své tělo (masáže) je důležitou složkou správného životního stylu.

Proč masírovat

My i děti se naučíme relaxovat, soustředit se, děti budou s námi lépe spolupracovat, zlepší se jejich spánkový rytmus, a protože s láskou pečujeme o jejich tělo i duši, budou odolnější vůči nachlazení a škodlivým vlivům okolního prostředí. Stanou se klidnějšími a budou schopny vědomě vnímat a sdílet energii mezi matkou a rodinou. Fyziologicky se stimuluje a zlepšuje krevní oběh, což má vliv na rozvoj všech tkání a činnost orgánů. V souvislosti se stimulací krevního oběhu se zlepšuje podpora dýchání, celý organismus je dobře okysličován, podporuje se rozvoj hrudníku a správné držení těla. Prokrvujeme pokožku a stimulujeme jednotlivé nervy a jejich zakončení, aktivizujeme větší počet nervů, a tím posilujeme i hmat. Tím se zlepšuje jemná motorika.

Masáž miminek

Tato masážní technika výrazně ulevuje dětem, které přišly na svět dlouhým a komplikovaným porodem. V těchto případech je vhodné provádět masáž již v prvních hodinách života dítěte. Napětí a úzkost způsobené dlouhotrvajícím sevřením v porodních cestách jsou pak uvolňovány laskavými doteky dlaní rodičů za podpory působení přírodních bylinných olejů. Dochází tak během několika dnů či týdnů k uvolnění spasmů v strukturách tělíčka dítěte. Pokud není pracováno s touto úrovní, ovlivňuje napětí druhotně vnitřní orgány i svalstvo, které jsou fasciemi obaleny. Mozek pak přejímá tento vzor a udržuje jej. Celková tenze se fixuje. Masáží vyvoláváme i fyzické uvolnění – při doteku v blízkosti kloubů dochází k uvolnění pohybového aparátu. Dotekové relaxační techniky uvolňují a odstraňují u dětí poporodní trauma, pomáhají zlepšit dyslexii, dysgrafii, dyskalkulii, projevy lehké mozkové dysfunkce, dokonce i některé projevy Downova syndromu i autismu, mohou zlepšit stav astma, alergie, atopický ekzem.

Významnou roli hraje i působení dotekové relaxace na naši citovou, mentální i vzpomínkovou strukturu. Zejména u dětí s vážnějšími poruchami a kombinovaným postižením pomáhá dotek k sebeuvědomování a k sebepřijetí a to i u rodiče, který masáž provádí. Při dlouhodobé terapii nastává proces rozpouštění pocitů viny, což je z psychologické stránky struktury naší osobnosti nesmírně důležitý aspekt pro uvolnění napětí, přijetí a posléze hojení hlubokých citových zranění, pro uzdravení duše, pro nalezení lásky na vlastní životní cestě.

Kladnými body masáže tedy jsou: učíme dítě klidu a soustředěnosti, zjistíme stav pohybu těla, popřípadě kožní potíže, prokrvení pokožky. Ale hlavně navážeme hlubší kontakt s dítětem. Uvolníme jeho mysl a  jak víme psychická stránka je nedílnou součástí každého z nás. Ukážeme dětem správnou cestu jak si vážit svého těla – a naučit je číst ve vlastním těle – každý tělo nám signalizuje daný problém a je jen na nás kam to necháme zajít.

Pokud budeme trpěliví k dětem i k sobě, pokud budeme celé své konání naplňovat láskou a budeme chápat masáž jako tvořivou práci, během několika dnů, či týdnů, pocítíme u sebe i u dětí hluboké účinky dotekové relaxace. Zlepší se vzájemné vztahy mezi rodiči a dětmi, a ostatními členy rodiny navzájem, neboť mezi jinými vlivy masáž podněcuje a prohlubuje schopnost empatie – vciťování se do druhých osob, se kterými jste při masáži v neverbálním kontaktu.

Věnujte dětem 30minut času jednou za 3 týdny. Pomůžete mu tak se vyhnout a předejít dnešním i budoucím potížím s bolestí zad a šije atd. Což každý z nás dobře zná. Dnešní hektická doba kde lidi polovinu pracovní doby prosedí u počítače nebo v autě za volantem čeká i naše děti.

Dejte dětem maximum.    Autor: Libuše Křenková

Příspěvek byl publikován v rubrice Aroma masáže, Masážní studia, Relaxační masáže. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář